Askerin Öyküsü


Sahne/Ekip

Dasdas İstanbul

Oyun Hakkında

Erkan Kolçak Köstendil’in Şeytanla Pazarlığı

Sevilen tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, Erkan Kolçak Köstendil, tüm zamanların en fenomen bestecilerinden Stravinski’nin müziklendirdiği oyun “Askerin Öyküsü” ile dinleyiciyi baştan sona diri tutan, zamansız bir Faust hikayesine davet ediyor.

İsviçreli yazar Ferdinand Ramuz tarafından, 1.Dünya Savaşı sonrasında Fransızca olarak kaleme alınan hikaye, bir Rus halk masalına dayanır. Sanat tarihinin en sansasyonel fenomenlerinden biri olan Igor okunması, oynanması ve dans edilmesi amacıyla bestelediği bu başyapıt, kasvetli bir Faustian fabl olup, bir prenses, firari bir asker ve önünde sonunda onun ruhuna sahip olacak Şeytan’ın anlatıldığı bir hikâyedir.

Askerin kemanı; hem kendi ruhunu hem de şeytan’ın hilekârlığını simgeler. Hikâye Rus halk masalına dayansa da müzikler geleneksel Rus ezgilerinden olabildiğince uzakta, her zamana, her kültüre ve her dinleyiciye hitap edecek bir durumdadır. Burada duyulan en açık müzik, Staravinsky’nin önceden hiç duymadığı bir form olan cazdır. Ufak, kuru, acı, karanlık ama zekice, korkutucu ama alaylı bir başyapıt olan eserde; enstrümanların katılığı, melodilerin monotonluğu eserin havasını yansıtan unsurlardır.

Yazar Ferdinand Ramuz
Yönetmen
Sahne Dasdas İstanbul
Yıl 2018-2019
Oyuncular Erkan Kolçak Köstendil

Oyuncular

Yorumlar

Bu tiyatro hakkında yorum yapılmamış.

Yorum eklemek için giriş yapmanız gereklidir.

Benzer Oyunlar